Rozwód z eksmisją

22.03.2021

Orzeczenie eksmisji w wyroku rozwodowym jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach.

W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

Rażąco naganne postępowanie odnosi się do drugiego małżonka, jak również do małoletnich dzieci. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 1997 r. w sprawie I CKN 329/97 „o zasadności żądania eksmisji małżonka na podstawie art. 58 § 2 zd. 2 k.r.o. rozstrzyga nie tylko ocena stopnia naganności jego zachowania się wobec drugiego z małżonków ale także wobec małoletnich dzieci, nad którymi władze rodzicielską powierza się drugiemu z małżonków”

W praktyce eksmisja małżonka ma miejsce najczęściej w przypadkach nadużywania alkoholu lub środków odurzających oraz przemocy fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i seksualnej.

Nie jest jednak dopuszczalne orzeczenie eksmisji małżonka z mieszkania, do którego prawo wchodzi wyłącznie w skład jego majątku osobistego.

Nie można także orzec eksmisji małżonka z mieszkania przydzielonego mu w związku z wykonywaniem zawodu (sprawowaną przez niego funkcją) np. z mieszkania przydzielonego funkcjonariuszowi Policji.

Dopuszczalna jest eksmisja małżonka z mieszkania przysługującego żądającemu małżonkowi oraz z mieszkania przysługującego wspólnie obojgu małżonkom. Przez wspólne mieszkanie należy rozumieć mieszkanie, do którego obojgu rozwodzącym się małżonkom przysługuje wspólny tytuł prawny, wynikający z łączącego ich ustroju wspólności majątkowej, współwłasności, ograniczonego prawa rzeczowego oraz stosunku obligacyjnego, w szczególności stosunku najmu.  

Wniosek o orzeczenie eksmisji może złożyć zarówno strona powodowa jak i strona pozwana. Wniosek może zostać złożony na etapie składania pozwu, odpowiedzi na pozew, w piśmie procesowym w toku postepowania, a także ustnie do protokołu rozprawy.

Jakie są skutki orzeczenia eksmisji w wyroku rozwodowym?

Eksmisja z mieszkania wspólnego nie pozbawia małżonka eksmitowanego tytułu prawnego do niego. Skutkiem prawomocnego orzeczenia eksmisji nie jest utrata prawa własności lub innego prawa do przedmiotowego mieszkania, a jedynie utrata prawa do zamieszkiwania w lokalu przez małżonka, wobec którego orzeczono eksmisję. Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia prawo do zamieszkiwania w spornym mieszkaniu będzie miał tylko i wyłącznie drugi małżonek. Orzeczenie eksmisji nie oznacza przyznania mieszkania małżonkowi, który nadal zamieszkuje w spornym mieszkaniu. W tym celu należy złożyć odrębny wniosek o podział majątku wspólnego.  W późniejszym postępowaniu o podział majątku wspólnego, orzeczenie eksmisji nie przesądza o przyznaniu prawa do lokalu.

Przeczytaj także:

Pozew o rozwód. Jak napisać pozew rozwodowy.

Rozwód. Co warto wiedzieć przed wniesieniem pozwu o rozwód.

Podobne posty

28.02.2024

Sprawy rozwodowe Prawnik rozwód Wrocław

czytaj więcej

09.10.2022

Rozwód. Krok po kroku. Prawnik Wrocław.

czytaj więcej

25.04.2021

Podział majątku po rozwodzie

czytaj więcej

Katarzyna Anna Jasicka

Radca prawny

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka wpisana jest na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się