Podział majątku wspólnego. Radca prawny Wrocław. Jak podzielić majątek po rozwodzie.

13.10.2022

Podział majątku wspólnego można dokonać w następujący sposób:
  • w drodze umowy
  • w drodze postępowania sądowego

Umowny podział majątku wspólnego może być dokonany jedynie w sytuacji zgodnej woli obu stron. Porozumienie musi dotyczyć zarówno co do możliwości zawarcia umowy o podział majątku wspólnego jak i sposobu podziału majątku. W sytuacji gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość konieczne jest zawarcie umowy u notariusza w formie aktu notarialnego. Wymóg formy aktu notarialnego dotyczy także sytuacji, gdy przedmiotem dzielonego majątku jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.  W przypadku zaś ruchomości umowa o podział majątku wspólnego może być dokonana w dowolnej formie. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia byłych małżonków co do podziału ich majątku wspólnego – każdy z małżonków (byłych) może żądać dokonania podziału ich majątku wspólnego w trybie sądowym.

Skład i wartość majątku wspólnego ustala sąd w postępowaniu sądowym. Wartość tych składników ustala się według stanu na dzień ustania wspólności majątkowej i według cen obowiązujących w chwili dokonania podziału.

Do jakiego sądu złożyć wniosek o podział majątku wspólnego?

W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku. Jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków – to sąd spadku.

Opłata sądowa

Od wniosku o sądowy podział majątku wspólnego pobiera się opłatę stałą w wysokości 1.000 zł. Jeżeli natomiast wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku opłata wynosi 300 zł.

W jaki sposób można dokonać podział majątku wspólnego?
  • przez podział fizyczny rzeczy wspólnej
  • przez przyznanie rzeczy jednemu współmałżonkowi z obowiązkiem spłaty drugiego współmałżonka
  • przez sprzedaż rzeczy wspólnej
Podział majątku. Radca prawny Wrocław. W postępowaniu o podział majątku wspólnego można zgłosić następujące żądania:
  • ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym;
  • zwrotu wydatków i nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty każdego z małżonków, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowej przynoszące dochód;
  • zwrotu wydatków i nakładów, które każde z małżonków poczyniło ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny, z wyjątkiem wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba, że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności;
  • rozliczenia spłaconych z majątku wspólnego długów jednego z małżonków;
  • rozliczenia z tytułu spłaconych wspólnych długów małżonków w okresie między ustaniem wspólności majątkowej a dokonaniem podziału majątku wspólnego;
  • rozliczenia z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku wspólnego,
  • rozliczenia z tytułu pobranych pożytków i innych przychodów z rzeczy wspólnej w okresie między ustaniem wspólności majątkowej a dokonaniem podziału majątku wspólnego;
  •  rozliczenia z tytułu poczynionych wydatków i ciężarów na rzecz wspólną w okresie między ustaniem wspólności majątkowej a dokonaniem podziału majątku wspólnego.
Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym

Po pierwsze, zasada równości udziałów w majątku wspólnym może zostać zmodyfikowana w drodze umowy majątkowej małżeńskiej tzw. intercyzy. Po drugie, zasada równości udziałów w majątku wspólnym może zostać  zmodyfikowana z ważnych powodów na żądanie każdego z małżonków.

Kiedy to będzie możliwe?

Ustalenie nierównych udziałów jest możliwe jedynie wtedy gdy małżonek przeciwko któremu skierowane jest takie żądanie w sposób rażący i uporczywy nie przyczynia się do powstania bądź powiększenia majątku wspólnego stosownie do swoich sił i możliwości zarobkowych.

Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym będzie możliwe jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

  • małżonek zgłosi żądanie ustalenia nierównych udziałów,
  • wystąpiły ważne powody tego żądania,
  • małżonkowie w różnym stopniu przyczynili się do powstania majątku wspólnego.

Zgodnie z art. 43 § 3 k.r.o. przy ocenie w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. Rozwiązanie przyjęte w powyższym przepisie ma na celu ochronę pozycji majątkowej tego z małżonków, które kosztem pomnażania majątku wspólnego poświęciło się staraniom o wychowanie dzieci i pracy dla dobra rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym.

Podział majątku – Radca prawny Wrocław. Więcej na temat ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym przeczytasz tutaj

Żądanie zwrotu wydatków i nakładów poczynionych w trakcie trwania wspólności majątkowej z majątku osobistego na majątek wspólny oraz z majątku wspólnego na majątek osobisty

 Zgodnie z art. 45 § 1 k.r.o. każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba, że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.  Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego.

Zasadność zgłoszenia powyższych roszczeń w  postępowaniu sądowym o podział majątku wspólnego wzmacnia reguła, że po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o podziale majątku wspólnego nie można już dochodzić roszczeń z tytułu zwrotu nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny. W postanowieniu z dnia 24.11.1994 r., II CRN 121/94, niepubl. Sąd Najwyższy podkreślił, że żądanie zwrotu nakładów z majątku odrębnego (obecnie osobistego) na majątek wspólny powinno zostać zgłoszone w postępowaniu o podział majątku wspólnego, gdyż podlega swoistej prekluzji przewidzianej w art. 618 k.p.c. Podobnie w uzasadnieniu postanowienia z dnia 2.02.2005 r., IV CK 454/04 Sąd Najwyższy podkreślił, że po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o podziale majątku wspólnego nie można już dochodzić roszczeń z tytułu zwrotu nakładów z majątku odrębnego na majątek wspólny.

Podział majątku. Radca prawny Wrocław. Więcej na temat rozliczenia nakładów na majątek wspólny przeczytasz tutaj

Wydatki i nakłady poczynione na majątek wspólny po rozwodzie ale przed podziałem majątku wspólnego

W postępowaniu o podział majątku wspólnego można żądać także rozliczenia nakładów i wydatków dokonanych przez każdego z małżonków (byłych małżonków) w okresie od ustania wspólności majątkowej do chwili podziału majątku wspólnego.

Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów przy czym w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Wydatek to nie tylko wydatek zmierzający do zachowania wspólnego prawa, lecz także wydatek poniesiony na normalną eksploatację, w tym chociażby ogrzewanie budynku. Z kolei ciężarami są min. podatki i inne świadczenia o charakterze publicznoprawnym, obciążające współwłaściciela nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności.

Okoliczność, że właściciel rzeczy nie posiada ani nie realizuje w drodze roszczenia swojego uprawnienia do współposiadania rzeczy lub posiadania wyodrębnionej części rzeczy, nie stanowi przeszkody do domagania się przez tego współwłaściciela partycypowania w przychodach z rzeczy, jeżeli przynosi ona dochody. To samo odnosi się do obowiązku ponoszenia wydatków i ciężarów na rzecz, chyba, że strony w drodze umowy quoad usum postanowili inaczej.

Podział majątku. Radca prawny Wrocław. – Rozliczenie wspólnych długów

W postępowaniu o podział majątku wspólnego można żądać rozliczenia związanych z majątkiem wspólnym i ciążących na obojgu małżonkach długów, które zostały spłacone z własnych środków jednego z małżonków po ustaniu wspólności ustawowej np. raty wspólnie zaciągniętego kredytu hipotecznego na wspólną nieruchomość będącą przedmiotem podziału.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego w postanowieniu z dnia 11.03.2010 r. , IV CSK 429/09 „jeżeli wnioskodawca po ustaniu wspólności majątkowej, a przed podziałem majątku wspólnego spłacił z własnych środków dług, który powstał w trakcie trwania wspólności majątkowej i był długiem wspólnym małżonków albo jednego z nich ale w związku z majątkiem wspólnym to taki dług powinien zostać rozliczony w ramach podziału majątku wspólnego”.

Podział majątku wspólnego a kredyt hipoteczny

Jak podzielić majątek w sytuacji, gdy w skład majątku wspólnego małżonków wchodzi nieruchomość obciążona hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt bankowy? W jaki sposób ustala się wartość nieruchomości z obciążeniem hipotecznym w sytuacji przyznania nieruchomości na własność jednemu z byłych małżonków? Na ten temat przeczytasz tutaj

W sprawach dotyczących podziału majątku wspólnego w tym ustalenia składników majątku wspólnego, rozliczeń wydatków i nakładów, ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym zawsze warto skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem.

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka

Kontakt: tel. 501 738 312, e-mail: kancelaria@krpjasicka.pl

strona internetowa: krpjasicka.pl

Podobne posty

06.04.2024

SPRAWY RODZINNE

czytaj więcej

10.03.2024

OPIEKA NAPRZEMIENNA

czytaj więcej

02.03.2024

Podział majątku Wrocław

czytaj więcej

Katarzyna Anna Jasicka

Radca prawny

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka wpisana jest na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się