SPRAWY RODZINNE

06.04.2024

Sprawy rodzinne Radca Prawny Katarzyna Anna Jasicka

Prawo rodzinne to jeden z głównych filarów działalności Kancelarii.

Korzystając z usług Kancelarii mogą Państwo liczyć na profesjonalną obsługę prawną opartą na gruntownej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu z zakresu spraw rodzinnych, a także na aktywne i osobiste zaangażowanie radcy prawnego Katarzyny Anny Jasickiej w prowadzeniu sprawy.

Rozwód

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka oferuje pomoc prawną w sprawach rozwodowych. Kancelarię prowadzi z myślą o ludziach i wspiera Klientów w najtrudniejszych sprawach życiowych. Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka oferuje kompleksową pomoc prawną w postępowaniach sądowych o rozwód na każdym etapie postępowania. Pomoc dotyczy składania pozwów, odpowiedzi na pozew, wniosków dowodowych – po kompleksowe prowadzenie i reprezentowanie strony w sprawie o rozwód. Zapewnia wsparcie prawne podczas rozprawy sądowej.

W sprawie rozwodowej można żądać:

  • rozwiązania małżeństwa przez rozwód
  • orzeczenia o winie rozkładu pożycia lub zaniechania orzekania o winie
  • rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków
  • orzeczenia o kontaktach rodziców z dziećmi
  • rozstrzygnięcia w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka (alimenty)
  • zasądzenia alimentów na małżonka od drugiego małżonka
  • rozstrzygnięcia o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie ( w wyjątkowych sytuacjach  gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postepowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie można żądać eksmisji drugiego małżonka)
  • podziału majątku wspólnego (jeżeli przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu)
  • zasądzenie zwrotu kosztów procesu.

Pozew o rozwód może dodatkowo zawierać:

  • wnioski o zabezpieczenie powództwa
  • o wezwanie na rozprawę świadków i biegłych (ze wskazaniem ich adresów)
  • polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu (np. zaświadczenie o dochodach, PIT)
  • wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych
Dokumenty

Jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód:

  • odpis skrócony aktu małżeństwa
  • odpis skrócony aktu urodzenia małoletnich dzieci
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach lub zeznanie podatkowe (PIT)
  • dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600 zł
  • odpis pozwu

Sprawy rodzinne to jeden z głównych filarów działalności Kancelarii. Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka udziela kompleksowej pomocy prawnej w sprawach rozwodowych, w szczególności z uwzględnieniem spraw towarzyszących rozwodowi. Należą do nich: ustalenie winy rozkładu pożycia, uregulowanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, ustalenie alimentów na dzieci oraz współmałżonka, ustalenie kontaktów z dziećmi, ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. Ponadto zabezpieczenie powództwa w przedmiocie zabezpieczenia pieczy nad dziećmi, kontaktów oraz alimentów na czas trwania postępowania sądowego.

Więcej informacji w sprawie o rozwód znajdziecie Państwo w poniższych publikacjach:

Alimenty

Prawo rodzinne – alimenty. Kancelaria prowadzi również sprawy o alimenty (w tym także obniżenie / podwyższenie alimentów wskutek zmiany okoliczności). Podział majątku wspólnego. Sprawy o ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej, ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Wysokość alimentów

Prawo rodzinne. Alimenty. Wnosząc pozew o alimenty na rzecz małoletniego dziecka należy wykazać w sposób szczegółowy usprawiedliwione koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka. Zgodnie bowiem z art. 135 § 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego względem małoletniego dziecka może polegać także na osobistych staraniach o utrzymanie i wychowanie dziecka. Zakres świadczeń alimentacyjnych wyznaczają z jednej strony usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, z drugiej zaś strony możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.  Ustalenie powyższych wartości umożliwia ustalenie czy i w jakim zakresie potrzeby uprawnionego mogą zostać zaspokojone przez zobowiązanego do alimentacji. Usprawiedliwione potrzeby małoletniego dziecka oznaczają potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu – odpowiednio do jego wieku i uzdolnień – prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy. Zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego oznaczają jego status materialny, możliwy do osiągnięcia przy dołożeniu przez niego należytej staranności. Należy brać pod uwagę posiadaną wiedzę, umiejętności, wykształcenie oraz zasoby majątkowe. Możliwości zarobkowe i majątkowe innymi słowy oznaczają zarobki i dochody jakie zobowiązany uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swoich sił fizycznych i zdolności umysłowych. Nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.

Szczegółowych informacji w przedmiocie alimentów udzielam w poniższych publikacjach:

Podział majątku

Sprawy rodzinne podział majątku prawnik Wrocław. Naturalną konsekwencją rozwodu jest podział majątku wspólnego. Po ustaniu wspólności majątkowej każdy z byłych małżonków może żądać podziału majątku. W sprawach o podział majątku wspólnego można dochodzić nie tylko podziału składników majątku wspólnego. W postępowaniu można dochodzić kompleksowego rozliczenia wzajemnych roszczeń byłych małżonków, w tym w szczególności poczynionych wydatków i nakładów.

Rozliczenia przy podziale majątku

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka oferuje pomoc prawną w sprawach prawo rodzinne. Posiada doświadczenie w skomplikowanych sprawach o podział majątku wspólnego, w których dochodzi do rozliczeń między byłymi małżonkami, w tym:

  • ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym;
  • zwrotu wydatków i nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty każdego z małżonków, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowej przynoszące dochód;
  • zwrotu wydatków i nakładów, które każde z małżonków poczyniło ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny, z wyjątkiem wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba, że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności;
  • rozliczenia spłaconych z majątku wspólnego długów jednego z małżonków;
  • z tytułu spłaconych wspólnych długów małżonków w okresie między ustaniem wspólności majątkowej a dokonaniem podziału majątku wspólnego;
  • rozliczenia z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku wspólnego,
  • z tytułu pobranych pożytków i innych przychodów z rzeczy wspólnej w okresie między ustaniem wspólności majątkowej a dokonaniem podziału majątku wspólnego;
  •  rozliczenia z tytułu poczynionych wydatków i ciężarów na rzecz wspólną w okresie między ustaniem wspólności majątkowej a dokonaniem podziału majątku wspólnego.

W sprawach dotyczących podziału majątku wspólnego zapraszam do zapoznania się z moimi publikacjami:

Sprawy rodzinne, Władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem

Prawo rodzinne i opiekuńcze to jeden z głównych filarów działalności Kancelarii. Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka udziela profesjonalnej i rzetelnej pomocy prawnej w sprawach władzy rodzicielskiej oraz kontaktów rodziców z dzieckiem.  

W aktualnym stanie prawnym konstrukcja art. 58 KRO i art. 107 KRO wskazuje, że w pierwszej kolejności to sami rodzice powinni decydować o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie (separacji) lub na wypadek rozłączenia. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Oboje rodzice powinni kierować się naczelnym paradygmatem jakim jest dobro ich wspólnego dziecka. W przypadku braku porozumienia, mając na względzie naturalne prawo dziecka do wychowywania przez oboje rodziców, sąd rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie (rozstaniu rodziców). Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

Dobro dziecka

Naczelną zasadą jest dobro dziecka. Powierzenie władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców, a nawet jej ograniczenie wobec jednego z rodziców, musi być podyktowane wyjątkowymi okolicznościami, związanymi z zagrożeniem dobra dziecka. W sprawach rodzinnych często przeprowadza się dowód z opinii biegłego z zakresu psychologii lub z Opinii OZSS – Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów.

Zapraszam do przeczytania więcej informacji na temat opieki naprzemiennej:

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka udziela także pomocy prawnej w zakresie ograniczenia władzy  rodzicielskiej oraz w zakresie pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Korzystając z usług Kancelarii mogą Państwo liczyć na profesjonalną obsługę prawną opartą na gruntownej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu, a także na aktywne i osobiste zaangażowanie radcy prawnego Katarzyny Anny Jasickiej w prowadzeniu sprawy.

Kontakt:

Radca Prawny Katarzyna Anna Jasicka

Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Anna Jasicka we Wrocławiu

e-mail: kancelaria@krpjasicka.pl, tel. (+48) 501 738 312

Zapraszamy również na Facebook Kancelarii

Podobne posty

10.03.2024

OPIEKA NAPRZEMIENNA

czytaj więcej

19.10.2022

Podział majątku firmy, przedsiębiorstwa po rozwodzie. Prawnik Wrocław.

czytaj więcej

13.10.2022

Podział majątku wspólnego. Radca prawny Wrocław. Jak podzielić majątek po rozwodzie.

czytaj więcej

Katarzyna Anna Jasicka

Radca prawny

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka wpisana jest na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się