Wpis do księgi wieczystej praw uzyskanych w wyniku podziału majątku wspólnego

25.10.2022

Prawomocne postanowienie o podziale majątku wspólnego przyznające dotychczasowym małżonkom jako współwłaścicielom części lub jednemu nich całość rzeczy ma charakter prawokształtujący, tworzy bowiem nowy stan prawny. Mianowicie, po ustaniu wspólności majątkowej (po rozwodzie), a przed prawomocnością postanowienia o podziale majątku wspólnego, każdemu z małżonków (byłych małżonków) w składnikach majątku wspólnego przysługiwał udział określony ułamkiem. Natomiast z dniem uprawomocnienia się orzeczenia wygasa współwłasność, a w miejsce przysługujących dotychczas udziałów, każdy z nich staje się wyłącznym właścicielem przyznanych mu składników majątku w wyniku podziału majątku wspólnego lub cała rzecz staje się przedmiotem wyłącznej własności jednego z małżonków. Powstaje więc nowy stan prawny w zakresie własności. 

Szczególnym skutkiem zakończenia postępowania o podział majątku wspólnego jest powstanie podstawy prawnej wpisu do księgi wieczystej, jeżeli przedmiotem podziału objęta została nieruchomość.

Uzyskane prawa dotyczące nieruchomości muszą zostać ujawnione w księdze wieczystej przy zachowaniu wymogu dołączenia dokumentów stanowiących podstawę wpisów oraz ich formy. Sąd wieczystoksięgowy bada, czy do wniosku o wpis prawa zostały dołączone wszystkie wymagane przez prawo dokumenty, czy zostały sporządzone we właściwej formie oraz czy ich treść jest zgodna z wymogami prawa. Zgodnie z art. 626 [2] § 3 k.p.c. do wniosku o wpis do księgi wieczystej należy dołączyć dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej, przy czym muszą być one złożone w oryginałach, a przypadki, w których oryginał może być zastąpiony przez odpis, zostały wyraźnie przez ustawodawcę wymienione.

UMOWNY PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO – PODSTAWA WPISU DO KSIĘGI WIECZYSTEJ

Przy umownym podziale majątku wspólnego małżonków, gdy w skład tego majątku wchodzą nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, podstawą prawną wpisu do księgi wieczystej jest akt notarialny – umowa o podział majątku wspólnego.

Dokument stanowiący podstawę wpisu do księgi wieczystej notariusz przesyła sądowi właściwemu do prowadzenia księgi wieczystej w terminie trzech dni od dnia złożenia wniosku o wpis.

SĄDOWY PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO – POSTAWA WPISU DO KSIĘGI WIECZYSTEJ

W przypadku sądowego podziału majątku wspólnego, mającego za przedmiot między innymi nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, wpis do księgi wieczystej jest dokonywany na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego wydanego po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego.  Zgodnie z art. 250 k.p.c. poświadczony odpis orzeczenia sądowego może sporządzić sąd, który je wydał i tylko taki odpis zaopatrzony w klauzulę prawomocności może być podstawą wpisu do księgi wieczystej.

W przypadku sądowego podziału majątku wspólnego po wydaniu orzeczenia sądowego w tym przedmiocie może powstać niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Sąd wieczystoksięgowy nie dokona z urzędu wpisu w księdze wieczystej bez złożenia odpowiedniego i należycie opłaconego wniosku o wpis prawa na formularzu KW-WPIS, a także bez dołączenia prawomocnego orzeczenia sądu cywilnego. Na podstawie przesłanego przez sąd cywilny zgodnie z art. 36 u.k.w.h. zawiadomienia o zmianie właściciela sąd wieczystoksięgowy dokona jedynie wpisu ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego wynikającego z księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Zawiadomienie o wpisie ostrzeżenia zawiera pouczenie o obowiązku złożenia wniosku o ujawnienie prawa własności w terminie miesiąca od daty doręczenia zawiadomienia.

Opłata sądowa. W przypadku wniosku o wpis w księdze wieczystej prawa nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżonków opłata sądowa na podstawie art. 43 ust. 1 u.k.s.c. wynosi 150 zł.

Więcej  na temat podziału majątku wspólnego na stronie krpjasicka.pl

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka

Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Anna Jasicka Wrocław

Kontakt: tel. 501 738 312, e-mail: kancelaria@krpjasicka.pl

strona internetowa: krpjasicka.pl

Podobne posty

02.03.2024

Podział majątku Wrocław

czytaj więcej

23.02.2024

Zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej

czytaj więcej

19.10.2022

Podział majątku firmy, przedsiębiorstwa po rozwodzie. Prawnik Wrocław.

czytaj więcej

Katarzyna Anna Jasicka

Radca prawny

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka wpisana jest na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się