Rozwód. Wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Kto bardziej zawinił? Czy to ma znaczenie w procesie o rozwód?

25.01.2021

Niewątpliwie małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. O winie świadczy nie tylko naruszenie któregokolwiek z wyżej wymienionych obowiązków małżeńskich ale również zachowanie będące wyrazem rażącego braku lojalności wobec drugiego małżonka.

Należy pamiętać, że nie zawsze związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa (zdrada małżeńska) – daje gwarancje przypisania temu małżonkowi winy za rozkład pożycia małżeńskiego. Związek jednego z małżonków z innym parterem w czasie trwania małżeństwa lecz po dacie wystąpienia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład (Wyrok SN  z dnia 28 października 2000 r. IV CKN 112/00)

Przykłady prowadzące do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia (zawinione): zdrada małżeńska, groźby, poniżanie małżonka, agresja, opuszczenie współmałżonka, odmowa wzajemnej pomocy, alkoholizm, narkomania, hazard, zatajenie choroby, złe traktowanie, nieetyczne postępowanie, bezczynny tryb życia.

Stopień winy małżonków w rozkładzie pożycia małżeńskiego  – czyli kto bardziej zawinił? Czy to ma znaczenie w procesie o rozwód?

Podstawą przyjęcia winy małżonka jest ustalenie, że jego zachowanie przyczyniło się do powstania lub pogłębienia rozkładu. Nie ma znaczenia w jakim stopniu każde z małżonków przyczyniło się do tego. Nierówny stopień winy małżonków nie stanowi przeszkody do uznania ich współwinnymi rozkładu pożycia. Małżonek, który zawinił powstanie jednej  z przyczyn rozkładu musi być uznany za współwinnego, chociażby drugi małżonek dopuścił się wielu i to cięższych przewinień (Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2000 r. V CKN 323/00)

Czyli małżonek który zawinił tylko w 5% może być uznany za współwinnego rozkładu pożycia małżeńskiego, nawet jeżeli jego współmałżonek zawinił aż w 95%.

Więcej na temat zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego przeczytaj tutaj:

Kiedy Sąd orzeka rozwód. Czyli kiedy dostaniesz rozwód?

Więcej na temat skutków orzeczenia rozwodu z winy współmałżonka przeczytaj tutaj:

Rozwód z orzeczeniem o winie -skutki i konsekwencje prawne

Zapraszam do kontaktu.

Radca Prawny Katarzyna Anna Jasicka.

Kontakt: tel. 501 738 312, e-mail: kancelaria@krpjasicka.pl

Podobne posty

28.02.2024

Sprawy rozwodowe Prawnik rozwód Wrocław

czytaj więcej

09.10.2022

Rozwód. Krok po kroku. Prawnik Wrocław.

czytaj więcej

25.04.2021

Podział majątku po rozwodzie

czytaj więcej

Katarzyna Anna Jasicka

Radca prawny

Radca prawny Katarzyna Anna Jasicka wpisana jest na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się